خیلی وقت ها ممکن است که شما یک سایت را بطور کلی تغییر دهید، این تغییر ممکن است در نحوه آدرس دهی صفحات یا بطور کلی در محتوای ارائه شده در آن باشد. همچنین در بسیاری موارد یک یا چند صفحه خاص در سایت شما ممکن است کارایی و ارزش گذشته را نداشته باشند و شما مجبور به حذف آنها از سایت خود شوید. در این شرایط با ارورهای زیادی در وبمستر خود روبرو خواهید شد.

ابزار remove URLs که بعنوان زیرمجموعه ای از بخش Google Index در اکانت وبسمتر گوگل تعریف شده است به شما این امکان را میدهد که صفحات خاصی از سایت خود را برای حذف از نتایج گوگل معرفی کنید.

نحوه کار با Remove URLs

با ورود به این بخش و انتخاب گزینه Create a new removal request باکسی برای وارد کردن آدرس صفحه مورد نظر شما جهت حذف از نتایج یا ایندکس ها گوگل باز میشود. با وارد کردن آدرس و فشردن دکمه continue به صفحه دیگری منتقل میشوید. در قدم بعدی از شما پرسیده میشود که دلیل شما برای حذف این صفحه چیست و چه گزینه ای مد نظر شماست.

گزینه های ممکن عبارتند از:
Remove page from search results and cache: انتخاب این گزینه آدرس مورد نظر شما را از نتایج جستجوی گوگل خارج کرده و ایندکس های ثبت شده توسط روبات های گوگل برای آن را پاک میکند. در واقع شما به گوگل اعلام میکنید که این صفحه دیگر بر روی سایت شما وجود ندارد.
Remove page from cache only: انتخاب این گزینه صفحه مورد نظر را بطور کلی از نتایج گوگل حذف نمیکند بلکه تنها ایندکس گوگل از این صفحه سایت را حذف میکند. بعبارت دیگر این گزینه زمانی کاربرد دارد که شما تغییرات اساسی در محتویات یک صفحه از سایت خود ایجاد کرده باشید و خواهان بازبینی و ایندکس مجدد آن توسط گوگل هستید.
Remove directory: با انتخاب این گزینه شما آدرس معرفی شده به گوگل و تمامی آدرس هایی که با این عبارت آغاز میشوند را از نتایج گوگل حذف میکنید. با این کار شما گزینه اول را بر روی تعداد زیادی از صفحات سایت خود اعمال میکنید. بعنوان مثال اگر شما آدرس mysite.com/blog/ را در این بخش وارد کرده باشید و گزینه remove directory را انتخاب کنید این صفحه و تمامی صفحات زیر مجموعه آن حذف خواهند شد. مانند: mysite.com/blog/samplenews.html

در نهایت این آدرس به لیست انتظار حذف از نتایج گوگل افزوده خواهد شد و مورد بررسی روبات های گوگل قرار خواهد گرفت. همچنین شما میتوانید با وارد کردن آدرس دامنه سایت بطور کلی سایت را از نتایج گوگل حذف کنید.

مشکل جدید در بخش remove URLs وبمستر

نکته ای که در این قسمت باید به آن توجه کنید مشکل یا باگ جدید وبمستر گوگل در این بخش است! به تازگی در بخش راهمای وبمستر گوگل یکی از کاربران تصویری را منتشر کرده که نشان میدهد با معرفی یک آدرس به وبمستر گوگل، کل صفحات و محتویات سایت در حال حذف از ایندکس های گوگل بودند.


جان مولر بعنوان یکی از مدیران گوگل در پاسخ به سوال این کاربر گفته است:

از اینکه این مشکل را گزارش کردید از شما سپاسگزاریم و بهمراه تیم مهندسی مشکل بوجود آمده در این بخش را بررسی خواهیم کرد. حذف صفحات نامناسب و اضافی از طرف شما کاری درست و پسندیده است.

پاسخ مولر نشان میدهد که این مشکل وجود داشته و ممکن است با معرفی یک آدرس مشخص گوگل کل سایت شما را از نتایج خود حذف کند. در نتیجه اگر قصد استفاده از امکانات بخش remove URLs را دارید به عبارتی که در کنار لینک ها نوشته میشود توجه ویژه ای داشته باشید. عبارت site removal به معنی حذف تمام صفحات سایت از ایندکس گوگل است.

البته استفاده از این ابزار همیشه توصیه نمیشه و در شرایطی توصیه میشه که نیازی به استفاده از آن نیست. برای مطالعه بیشتر درباره موارد تذکر داده شده توسط گوگل در عدم استفاده از remove URLs به صفحه When NOT to use the URL removal tool مراجعه کنید.